Proč stavíme umíněnou aplikaci

Čím víc voleb aplikace uživateli předkládá, tím víc ho zatěžuje. A tím větší nerozhodnost prokazuje. Proto dávám přednost umíněnému softwaru (opinionated software), který rozhodne nepodstatné věci za uživatele a nechá mu jen několik opravdu důležitých rozhodnutí.

Na Webtrhu jsme přešli od nerozhodnosti k umíněnosti už před několika měsíci. Nejlépe je to vidět na aukcích. Dřív bylo možné schvalovat příhozy, automaticky schvalovat příhozy některých přihazující, naopak vylučovat přihazující z aukce, přihazovat veřejně nebo privátně, ručně nebo automaticky.

Všechny volby jsme v posledních měsících zrušili. A co se stalo?

Nic. Nedostali jsme jedinou stížnost a mohli jsme radikálně zjednodušit rozhraní pro prodávající i přihazující.

Nestavíme švýcarský nůž, ale aplikaci s vlastním názorem na obchodování přes internet. Je jasné, že tento přístup nám ztratí nějakou malou část uživatelů, kteří bez neexistující volby prostě nemůžou být, ale většina uživatelů díky tomu bude mít podstatně lepší uživatelský zážitek.

Nezahlťte uživatele volbami. Stavte umíněný software.

Doplnění: Článek Kill The Settings, Build Opinionated Software obsahuje odkaz na tento neuvěřitelný screenshot. Nastavení před redesignem a po něm. :)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Proč stavíme umíněnou aplikaci

 1. S napsal:

  Ono „nemůžou být“ bývá v těchto případech pouze demonstrativní nesouhlas než nutná potřeba. Druhá věc je, že se složitostí narůstá i práce na podpoře, možnost chyby, náklady na údržbu…

  • Martin napsal:

   Co se týče chyb a údržby: Jakmile jsme zrušili funkce v příhozech, kód se podstatně projasnil. Ty volby totiž neúměrně komplikovaly logiku přihazování (jenom náčrtem – Jak schvalovat BIN? Co dělat, když přihazující vůbec nic neschvaluje? Upozorňovat ho? Kolikrát a kdy?).

   Takže i tohle rozhodně hraje roli.

   Každá volba v aplikaci přidává nejméně jednu třídu nebo podmínku v kódu, a když se volby navzájem ovlivňují, složitost roste exponenciálně.

   Díky za trefné doplnění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>